KURTLARVADİSİ VE OYUNCULARIN GERÇEK KİŞİLİKLERİ

Şaşmaz Kardeşler - Kurtlar Vadisi
Doğumu -  1971 /  Elazığ
Eğitimi    -  Turizm Meslek Yüksek Okulu
Yıl 1991: Elazığ, Harput merkezli Kadiri Tarikatı'nın şu anki şeyhi Abdülkadir Şaşmaz (ortada), büyük oğlu Necati Şaşmaz (sağda) ve ikinci oğul Raci Şaşmaz (solda)
Reyting rekortmeni Kurtlar Vadisi'nin yapımcısı Raci Şaşmaz, Elazığ merkezli Kadiri Tarikatı'nın lideri Abdülkadir Şaşmaz'ın oğlu
Raci Şaşmaz'ın, bugün ticari ilişkilerinde ortaklık yaptığı isimler, geçmişte tarikatın dergisinde yazan, çalışan isimler
Birçok yerde dergahı var
Tarikatın başında Şaşmaz kardeşlerin babası Abdulkadir Şaşmaz var. Kadiriler'in başına babası Tayyar Şaşmaz'ın ölümüyle gelen Abdulkadir Şaşmaz ölürse, tarikatın başına dizide Polat Alemdar rolünde izlediğimiz Necati Şaşmaz geçecek. Elazığ-Harput merkezli Kadiriler'in Ankara, İstanbul, Alanya, Gerede, Almanya olmak üzere yurtiçi ve yurtdışında birçok yerde dergahı bulunuyor. Tarikatın müritleri arasında sanatçı, şarkıcı ve gazeteciler de var.
Senaryo ve başrol Şaşmaz'lara
Fotoğraf karelerinde, Başbakan Erdoğan'ın basın danışmanı Ahmet Tezcan da yer alıyor. Tezcan, bir dönem tarikatın çıkardığı Çağrışım dergisinin yazı işleri müdürlüğünü yaptı. Kurtlar Vadisi dizisi içindeki rol dağılımı'nın değişimi de ilginç bir seyir izliyor. Dizinin reytingi yükselince Ömer Lütfi Mete, koltuğunu Raci Şaşmaz'a bırakır. Oktay Kaynarca da ölünce, başrol koltuğuna hiçbir oyunculuk tecrübesi olmayan Necati Şaşmaz oturur.
Çakır'ın ölümü Polat yüzünden mi
Oktay Kaynarca'nın canlandırdığı "Çakır" karakterinin ani ölümü ile başrol koltuğuna oturan Necati Şaşmaz'ın (Polat Alemdar) hiçbir oyunculuk deneyimi ve eğitimi olmaması, rol dağılımı konusunda da bir dizi iddia ve soru işaretini ortaya çıkarıyor. İddialardan en önemlisi, ABD'de okuyan Necati Şaşmaz'ın başrole gelmesinde Kadiri tarikatının şeyhi Abdulkadir Şaşmaz'ın büyük oğlu olmasının belirleyici olduğu yönünde.
Yine dizinin senaristlerinin başlangıçta "aynı cemaatten" Ömer Lütfi Mete ve şeyh Abdulkadir Şaşmaz'ın oğlu Raci Şaşmaz olması da iddialar zincirinin bir başka halkası. Aynı çevrelerde Ömer Lütfi Mete, Raci Şaşmaz'ın "manevi ağabeyi" olarak biliniyor ve senarist koltuğunun daha sonra ağırlıklı olarak Raci Şaşmaz'a bırakılmasında da şeyhin ricası etkili oluyor.
Dizide, estetik operasyonla Polat Alemdar kimliğine bürünen Ali karakterinin, babasıyla diyaloglarının bizzat Kadiriler'in başında bulunun Abdulkadir Şaşmaz'ın sohbetlerinden esinlenilerek oluşturulduğu da öne sürülüyor.
Dizinin Kadirilik bağlantısıyla ilgili son soru işareti ise Osman Sınav'ın yapımcılıktan ayrılması oldu. Kurtlar Vadisi'nin yapımcısı olan Osman Sınav iki gün önce dizinin yapımcılığını Raci Şaşmaz'a devrettiğini açıklamıştı.
Necati Şaşmaz: Tarikatçı değiliz
Dedem, büyük mutasavvıf Cafer-i Tayyar Şaşmaz'ın soyu Peygamber Efendimiz'in torunu Hz. Hüseyin'e ve Abdulkadir Geylani Hazretleri'ne dayanmaktadır. Abdulkadir Geylani Hazretleri büyük bir mutasavvıftır. Babam Abdulkadir Şaşmaz ise Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunudur. Hem Seyyid hem Şerif olan soyumuzun sorumluluğunu, yani dedemin vizyonunu misyon edinmiştir. Soy şüphesiz babadan oğula ilerler ve ben işte böyle bir soydan gelmekteyim. Bu soydan geliyor olmak şeyh olmayı gerektirmez.
ABD'de sürdürdüğüm yaşantımı Osman Sınav'ın başrol teklifi ile sonlandırıp oyunculuk kariyerime adım attım. Dizinin ikinci bölümünden ellibeşinci bölüme, yani bu sezonun finaline kadar dizinin tek başrol oyuncusu ben oldum. "Çakır" karakterini oynayan Oktay Kaynarca'nın diziden ayrılmasının başrol seyrimle hiçbir alakası yoktur.
1991 yılında kurulan Takva Vakfı, Türk Tasavvuf musıkisini ve kültürünü günümüz insanlarına tanıtmak maksadını taşır. Bu vakıf halen Ankara'da faaliyetine devam etmekte olup herhangi bir şehirde veya ülkede bir şubesi yoktur. Fotoğraflarda bahsedilen geleneksel ritüellerin tamamı Emniyet'ten alınan resmi izinler çerçevesinde TRT Ankara Radyosu'nun işbirliği, Kültür Bakanlığı'nın desteği ve dönemin Bakanı, Müsteşarı, idari ve mülki erkanın katılımı ile gerçekleşmiştir.
Benim ailem, kökleri itibarı ile bu zenginliğe, bu kültüre sahip çıkıp yaşatmaya çalışmaktadır. Dolayısıyla ben de bu ritüellere zaman zaman iştirak ettim; Mevlevi Semalarına, Bektaşi Semah'larına iştirak ettiğim gibi. Ben de ilk gençlik yıllarımda Sema kurslarına katıldım, ney dersleri aldım. Bu benim özel ilgi alanımdır, zevkimdir, geleneğimdir.
Sonuç olarak;
Bizim ne Elazığ'da, ne Türkiye'nin başka bir ilinde, ne de yurtdışında dergah olarak atfedilecek bir mekanımız yoktur. Babam Abdulkadir Şaşmaz da bir gönül insanıdır. Zaten Tasavvuf kültürünü anlatması, konuşması için bir dergah'a da ihtiyacı yoktur. Bunun dışında söylenenler yalan ve iftiradır. Bu aktardıklarımdan sonra yine de kafanızda bir soru işareti kaldı ise ona da cevap vereyim: TARİKATÇI DEĞİLİZ!
Sevgilerimle,
Necati ŞAŞMAZ
Başbakan'ın danışmanı da zikir ayininde
Şaşmaz kardeşlerin, özel giysilerle zikir yaptığı fotoğraf karelerinde, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın basın danışmanı Ahmet Tezcan da (üstte ortada) yer alıyor. Tezcan, bir dönem tarikatın çıkardığı Çağrışım isimli dini derginin yazı işleri müdürlüğünü ve yazarlığını da yaptı. Zikir töreni için, yatsı namazından sonra "halkayı saade" kuruluyor. Şeyhin gelip dua etmesinin ardından zikir başlıyor.
Oturarak başlayan zikir bir saat sürüyor ve ardından bitiş duası yapılıyor. Sonra   Devran zikri- için ayağa kalkılıyor. Ayaktaki zikirde herkes kol kola giriyor ve sürekli tekbir getirilerek halka dönmeye başlıyor. Bu süreçte sesi güzel olan kişiler ilahiler söylüyor. Bu zikir iki saat sürüyor. Ayrıca Şaşmaz ailesinden birisi ortaya çıkıp tek başına dönerek müritlere rahmet dağıtıyor. Şaşmaz ailesi dışında başkası ortaya çıkamıyor.
Kadirilik nedir?
Kadirilik, Hazreti Muhammed'in soyundan geldiğine inanılan, Hazar Denizi'nin güneyindeki Neyf köyünde 1078 yılında doğan ve Bağdat'ta 1167'de ölen Abdülkadir Geylani'nin yolundan gidenlerin tarikatıdır. Kadiri sözü, tarikatın kurucusunun adı olan "Abdülkadir" isminin kısaltılmış şeklinden gelir. Tarikatın inanç temelinde az yemek, az uyumak ve Allah'ın adlarını hiç durmadan anmak, yani "zikir" yoluyla Allah'a ulaşma düşüncesi ve uygulaması yatar. İslam dünyasının en yaygın tarikatlarından olan Kadirilik, Arap ülkelerinde bazı güçlü kabile ve aşiret liderlerinin aynı zamanda tarikat şeyhi olmaları sayesinde siyasi bir kimlik aldı ama Türkiye'de daha ziyade bir inanç ve kültür sistemi olarak vároldu. Kadiriler, Nakşibendiliğin aksine siyasete karışmadıkları için Osmanlı döneminde devlet tarafından Mevleviler ile beraber müsamaha ile karşılanan tarikatların ilk sıralarında yer aldılar.
 
Kurtlar Vadisindeki Karakterlerin Gerçek Hayattaki Karşılıkları
Süleyman Çakır: Alaaddin Çakıçı
Memati: Muradi Güler Alaaddin Çakıçı’nın yardımcısı
Süleyman Çakır’ın Kumarhane Müdürü: Korkmaz Yiğit
Nesrin Çakır: Alaaddin Çakıçı’nın eşi Dündar Kılıç’ın kızı Uğur Çakıçı Bursa Uludağ’da 25 Ocak 1995 de Alaaddin Çakıçı’nın tetikçisi Davut Yıldız tarafından öldürüldü
Şevko: İbrahim Teleman (dizide olduğu gibi İbrahim Teleman’da otel odasının penceresinden intihar etti)
Şevko’nun ölmeden önce konuşmak istediği gazeteci Uğur: Uğur Mumcu
Cerrahpaşalı kardeşler: Karagümrük Çetesi Nuri ve Vedat Ergin kardeşler
Barış Bulmaz: Savaş Buldan ( Hakkarili silah kaçakçısı 10 Haziran 1994 de suikast sonucu öldürüldü )
Önder Zülfü Koşal: Ömer Lütfü Topal (Kumarhaneler kralı 28 Temmuz 1996 da suikast sonucu öldürüldü)
Behiç Türkcan : Behced Cantürk (Liceli uyuşturucu kaçakçısı 15 Ocak 1994 de suikast sonucu öldürüldü)
Avukat Elif Eylül : Şeyda Yıldırım
Süleyman Çakırı Sorgulayan Savcılar: Öldürülen Başsavcı: Cengiz Engin ( İtalya’da ki gibi bir temiz eller operasyonu başlattılar Alaaddin Çakıçı Sedat Emin Bucak’ı sorguladılar
Diğer Savcı: Engin Baltacı
Şahin Ağa: İbrahim Şahin Özel Harekat Daire Başkanı
Doğu Bey: Mehmet Fuat Doğu ( 31 Mayıs 2004 de vefat etti)
Mito: Miktad Alpay
Abbas Ustaoğlu (Aslan Akbey): Öldürülmesine bakarsak Hiram Abbas suikastı gibi Hiram Abbas’da görgü tanıklarına göre evinden çıkınca belediye işçileri tarafından 26 Eylül 1990 öldürüldü Başında olduğu teşkilat kgt JİTEM gibi bağımsız olması nedeniyle Cem Ersever de olabilir 24 Ekim 1993 de kayboldu 4 Kasım 1993 de cesedi bulundu Cem Ersever’in lakabına Testere denir
Polat Alemdar: Abdullah Çatlı’nın faaliyetlerini işliyor ama tam olarak gerçek bir karakter değil dizi için yaratılmış bir karakter
Abdülhey Çoban : Mahmut Yıldırım(Yeşil) Mahmut Yıldırım’da Abdulhey’in Aslan Beyin not defterini ararken söylediği gibi aşiretler içerisinde görev yapmıştı en son Van Tatvan Mit Bölge Müdürlüğü yaptı
Pala : Korkut Eken
Polat Alemdar Palayı sorgularken adı geçen Apo ya kaç haberini uçuran devlet görevlisi : Çevik Bir
Aslan Akbey’in sorguladığı Amerika’ya bilgi satan devlet görevlisi: bunu yazacaktım ama başım kesin belaya girer bu görevli ve Çevik Bir hakkında bir kitap yazıldı ve toplandı hatırlarsanız bu görevlini adı da geçiyor
Mehmet Karahanlı’ya Suikast girişimini buluna Feraye : Özdemir Sabanacı Suikastındaki Fehriye Erdal
Laz Ziya : Dündar Kılıç ( 1 Ağustos 1999 da kalp krizi sonucu öldü )
Laz Ziya’nın Yardımcısı Orhan : Tarık Ümit
Hüsrev Ağa: Abuzer Uğurlu
Hüsver Ağa’nın Yardımcısı Şeyhmuz : Nejat Daş (25 Aralık 1992 de suikast sonucu öldürüldü)Yakalanan gemiler Dizideki Nasibim -1 gerçekte Kısmetim-1 Şanslı-S gerçekte Lucky-S gemilerinin sahipleri Nejat Daş olarak gözüküyor ama arkasında Türk Escobarları Hüseyin Baybaşin, Urfi Çetinkaya,Hurşit Han,Sami Yıldırım,Abuzer Uğurlu,Sami Yıldırım,Mehmet Kasar olduğu söyleniyor
İbrahim Ahıskalı: Şarık Tara
Tilki Andrei: Sarı Avni'nin lideri olduğu Pizza Connection uyuşturucu şebekesinde adı geçti CHP İçel Milletvekili Fikri Sağlar'ın sorgu önergesinde Andrei TykinTürkiye'de olduğunu ve Hüseyin Sümbül'e ait bir cep telefonu kullandığını ve Hüseyin Sümbül'ün de Antalya Kemer Beldibi'in de otel kiraladığı ve otelin sahibinin Tansu Çiller'in eşi Özer Çiller'e ait olduğunu açıkladı.Andrei Tykin'in 33 yaşında ve bütün doğu blok ülkelerinde Çakal Carlos'un görevlerini üstlenmiş durumda
Kirkor Terzioğlu (Testerenin anlaşma yaptığı kuyumcu. Polat bu adamın parmağını kesip testereye göndermişti.): Hayam Garipoğlu
Kürt Bedo: Kürt İdris
Kılıç : Nihat Akgün (25 Kasım 1999 da suikast sonucu öldürüldü)
Testere Nemci : Yaşar Avni Musullulu (Sarı Avni)
Nizamettin Güvenç : Aydoğan Semizer
Tuncay Mataracı: Tuncay Kantarcı
İplikçi Nedim: Nesim Maliki ( 28 Ağustos 1995 de suikast sonucu öldürüldü)
Samuel Vanunu : Üzeyir Garih ( 25 Aralık 2001 de suikast sonucu öldürüldü)
Halo: Halil Havar, dizide Halo polis helikopteri ile cezaevinden kaçırıldı gerçekte ise Halil Havar Hollanda dan cezaevinden İtalyan mafyası cia helikopteri ile kaçırdı
Tombalacı Mehmet : Ali Fevzi Bir dizide Önder Zülfü Koşal ölünce bütün kumarhanelere o Tombalacı Mehmet sahiplendi gerçekte Ömer Tüftü Topal ölünce bütün kumarhanelerine ortağı Ali Fevzi bir sahiplendi
Kirve : Sedat Emin Bucak
Mehmet Karahanlı: Birçok karakter işleniyor Tuncay Özilhan bir açıklamasında Türkiye totaliter rejimden yana olamaz dedi aynısı dizide işlendi Aydın Doğan.”kaybolan silahlar kadek te olabilir açıklamasında yer aldı Rahmi Koç’un KKTC de ki paylaşılamayan Karpaz hakında yorumları aynen işlendi Selahattin Beyazıt, Muharrem Kayhan,Mehemet Emin Karamehmet.... Ama en gerçekçi olan Mehmet Ağar
Mehmet Karahanlı’nın gittiği Loca: İstanbul Merkezli Masonik Büyük Kulüp
Mağbet te olan Ankara'dan gelen üye: Mesut Yılmaz yada İsmail Cem
Mağbet te olan Büyükada'dan gelen üye : Altemur Kılıç kim olduğu daha tam bilinmiyor Büyükada da doğmuş ve halen orada yaşıyor Türkiye Yahudilerinin gazetesi Şalom'un da sahibi Alman Hükümeti tarafından Grosse Verdient Kreuz,İngiltere Kraliyet ailesi de Commander of the Victorian Order nişanları verilmiş 13 yıl Amerika da yaşamış

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !